Wielu ludzi czuje się niezręcznie występując na forum grupy, ale wiara we własne umiejętności może być rozwijana poprzez dostosowanie się do kilku prostych zasad.Najważniejsze by robić wszystko w sposób prosty i nieskomplikowany. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie oraz świadomość tego co chce się powiedzieć.

Oto kilka reguł ważnych podczas przemawiania do grupy.

  1. należy przede wszystkim mieć coś ważnego do powiedzenia ( nie mówić tylko po to, aby słyszeć swój głos). Albo masz coś ważnego do powiedzenia albo nie mów nic

    pomyśl zanim coś powiesz. Zastanów się zawsze zanim odpowiesz na pytanie

  2. bądź pewny znaczenia słów, które używasz ( nie używaj słów, których nie rozumiesz)

  3. unikaj żargonu. Nie używaj słów, które brzmią zbyt „technicznie”. Mów krótko i zwięźle. Nie marnuj czasu na przemowy. Jeżeli nie wiesz jak coś powiedzieć w prosty sposób – nie mów w ogóle.

  4. mów wyraźnie. Nie mamrocz. Mów wystarczająco czysto, aby każdy mógł Ciebie zrozumieć. Unikaj mówienia zbyt szybko. Jeżeli masz wadę wymowy, zwolnij i upewnij się czy jesteś zrozumiały\

  5. zmieniaj ton głosu. Nie bądź monotonny. Różnicuj głośność i tempo swojej wypowiedzi. Jeżeli chcesz opisać istotny, dynamiczny moment – podnieś głos. Jeżeli chcesz uspokoić zawodników mów spokojnie i łagodnie. Zawsze mów do najdalej odległego zawodnika, w ten sposób będziesz pewny, że wszyscy cię słyszą.

  6. bądź pozytywny. Utrzymuj swoją wypowiedź, komentarz w pozytywnym tonie. Spróbuj pozytywnego wzmocnienia przy każdej sposobności.

  7. obserwuj grupę podczas mówienia. Patrz prosto w oczy zawodnikom. Miej pewność, że twoi podopieczni koncentrują uwagę i obserwują Cię kiedy mówisz. Pomocne będzie również ustawienie grupy, tak aby nic poza Tobą nie rozpraszało uwagi zawodników. W słoneczny dzień ustaw grupę tyłem do słońca.

Jak uczą się młodzi zawodnicy.

Aby efektywnie trenować musisz posiąść wiedzę, w jaki sposób uczą się młodzi zawodnicy. Powinieneś często uświadamiać sobie, jak to jest żyć w „dziecięcym świecie”. Zawodnicy są wyjątkowi, jeżeli chodzi o cechy fizyczne, psychiczne i emocjonalne. . Dlatego ważne jest, aby zrozumieć i docenić różnicę pomiędzy zawodnikami na różnych poziomie rozwoju.

  1. zawodnicy muszą być zainteresowani

Aby trenowanie zawodnika było skuteczne musi on przejawiać zainteresowanie i chęć uczestnictwa i doskonalenia się. Jako trener, nie wolno Tobie zmuszać zawodnika do zainteresowania piłką nożną. Albo on jest zainteresowany, albo nie. Szczególnie, jeżeli chodzi o najmłodszych zawodników, często to rodzice podejmują decyzję o udziale w treningach piłki nożnej. Kilku zawodników po prostu nie jest na treningach z własnej woli. Najlepsze co możesz zrobić jako trener to starać się, by piłka nożna stała się na tyle przyjemna aby zainteresować młodych adeptów tej dyscypliny sportu. Jeżeli nie przejawia zainteresowania piłką nożną, trening nie będzie dla niego nigdy istotny. Nie każdy musi przecież kochać piłkę nożną.

  1. zawodnicy powinni przejawiać entuzjazm

Entuzjastyczny zawodnik pragnie grać dłużej, ćwiczyć intensywniej i mieć otwarty umysł, kiedy przychodzi czas na naukę nowych elementów.

  1. Zawodnik powinien obserwować dobre przykłady

Zachęcaj zawodników do oglądania profesjonalnych meczów. To najwyższy poziom, do którego aspirują Twoi zawodnicy. Młodzi piłkarze potrzebują wzoru do naśladowania. Uczą się poprzez obserwację i naśladowanie umiejętności, nawyków i zwyczajów swoich idoli. Potrzebują oni również dobrych przykładów w praktyce. Trener musi podnieść wysoko standardy funkcjonowania zespołu.

  1. zawodnicy uczą się poprzez ćwiczenia kształtujące nawyki

Zawodnicy muszą rozwijać właściwe nawyki. Aby to osiągnąć należy zwracać uwagę na trzy cechy w każdym ćwiczeniu. Są to: powtarzanie, jakość(?), expolisive moment (?).Dzięki powtarzaniu nauczany ruch, element stanie się drugą naturą, nawykiem. Odpowiednia jakość zapewnia, że powtarzany element wykonywany jest prawidłowo oraz, że nie kształtujemy nawyków nieprawidłowych. Najważniejsze jest jednak, aby element techniczny wykonywany był z maksymalną szybkością, aby ruch zbliżony był do tego wykonywanego podczas gry.

  1. zawodnicy uczą się poprzez….

Od pierwszego dnia treningu, poprzez cały sezon powinieneś

CECHY DOBREGO TRENERA:

Dobry trener charakteryzować powinien się kilkoma fundamentalnymi cechami. Nie chodzi wcale o Twoje wygrane, czy przegrane mecze. Przewrotnie, możesz wykonywać wspaniale swoją trenerską pracę i nie wygrywać. I odwrotnie możesz osiągnąć sukces tylko dlatego, że trafili się Tobie lepsi zawodnicy. Niezależnie od poziomu na jakim trenujesz, piłka nożna powinna być zabawą i doświadczeniem dla Twoich zawodników.

Poniżej przedstawiamy cechy dobrego trenera.

Dobry trener musi:

  • być entuzjastą. Entuzjazm jest zaraźliwy. Niezależnie od tego jaki miałeś dzień zawsze pracuj z entuzjazmem.

  • Bądź prawy, postępuj według zasad. Trenuj i graj zgodnie z zasadami prezentuj przykład dobrej gry zespołowej, po każdym meczu, niezależnie od wyniku. Bądź uczciwy w stosunku do zawodników i rodziców.

  • Bądź dobrym słuchaczem, słuchaj problemów i zmartwień swoich zawodników. ……

  • Ustal wysokie standardy. Dobry trener będzie zawsze podnosił poziom wymaganych standardów zachowań – zarówno na boisku, jak i poza nim.

  • Bądź dobrze zorganizowany. Jeżeli w zawodzie coś jest przewidywalne i możliwe do modyfikacji to na pewno „własna organizacja”. Znakomici trenerzy planują naprzód biorąc pod uwagę szereg aspektów.

  • Bądź świadomy, kompetentny. Powinieneś mieć podstawową wiedzę dotyczącą podstawowych aspektów gry i treningu: umiejętności techniczne, taktyczne, prawo, bezpieczeństwo, odżywianie, sprawność ogólna.

  • Samodoskonalenie. Aby kontynuować własny rozwój, trener powinien uczestniczyć w kursach, czytać ksiązki, analizować multimedialne materiały szkoleniowe, rozmawiać z innymi trenerami mającymi większe doświadczenie.

OBOWIĄZKI ZAWODNIKÓW:

GOTOWI DO GRY:

Zawodnicy powinni przynieść ze sobą na każdy trening:

  • piłkę
  • własna, chłodną wodę
  • ochraniacze na golenie
  • buty piłkarskie na boisko i na halę (przygotowani na każdą pogodę)
  • taśmę na ochraniacze
  • dodatkowe sznurowadła
  • numer telefonu w razie wypadku
  • kompletny strój na przebranie (szczególnie skarpetki)
  • bramkarze : rękawice, krótkie spodenki i długie spodnie

Podsumowując: powinieneś być gotowy na wszystko. Włóż te rzeczy do swojej torby dzień wcześniej wieczorem, tak abyś niczego nie musiał szukać następnego ranka. Przyjdź na trening 10-15 minut wcześniej, tak aby spokojnie się przebrać i być gotowym na czas.

ĆWICZENIE SAMODZIELNE:

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest spotkanie z kolegami, zorganizowanie boiska, wybranie zespołów i gra. Czasami zapraszaj zawodników, którzy są starsi i lepsi od Ciebie. Najważniejsze, abyś grał: czy to jest 1×1, 2×2, 4×4, a nawet 2×3. To jest nieważne po prostu graj. Jeżeli nie masz z kim grać spędzaj jak najwięcej czasu z piłka. Uderzaj piłkę o mur, doskonal żonglerkę, trafiaj piłką do kosza na śmieci z różnych odległości, BĄDŹ KREATYWNY, BAW SIĘ. Musisz wziąć odpowiedzialność za swój własny rozwój. Jak tylko uświadomisz sobie ile zabawy można czerpać z gry w piłkę posiadając już duże umiejętności, nie będziesz chciał przestać.

WYBÓR KAPITANA W ZESPOLE

Nad wyborem kapitana drużyny należy się bardzo zastanowić. Niektórzy trenerzy pozwalają wybierać swoim zawodnikom kapitana. To może stać się jednak konkursem popularności i wybór nie Zawsze będzie zadowalający. Kapitan jest pośrednikiem pomiędzy kadrą trenerską a zawodniczą. Czasami zawodnicy są na tyle nieśmiali, że nie potrafią kierować się bezpośrednio do trenera – wtedy alternatywą jest kapitan zespołu.

Kapitan powinien charakteryzować się kilkoma cechami.

Zatem musi:

  • być liderem na boisku i poza nim
  • wpływać pozytywnie na kolegów z drużyny
  • być słyszany
  • być szanowany
  • być uczciwy
  • być dobrym piłkarzem
  • być osobą, na której można polegać
  • być lojalny

Po dokonaniu wyboru kapitana powinieneś zorganizować z nim spotkanie w cztery oczy, podczas którego należy wytłumaczyć jego rolę i obowiązki.

Kilka obowiązków i przywilejów dla kapitana zespołu.

  • prowadzenie rozgrzewki podczas treningu i przed meczem
  • powitanie przed meczem
  • wybór strony boiska
  • prowadzenie nieformalnych spotkać zespołu
  • pomoc w zebraniu sprzętu po treningu